Nová technologie by mohla umožnit čerpání bioplynu přímo do vozidel
Výzkumníci z Missouri zkoumají technologii, která by umožňovala čerpání bioplynu přímo do vozidel.
Dr. Fateme Rezaei, docent chemického a biochemického inženýrství na Missouri University of Science and Technology, pracuje na technologii, která by umožňovala nízkotlaké skladování i separaci plynů adsorpcí v palivové nádrži. Porézní materiál v nádrži by také oddělil CO2 od metanu a izoloval ho, aby mohl být vrácen jako komodita do čerpací stanice.
Protože by palivová nádrž byla na palubě vozidla, nejsou nutná žádná potrubí ani přeprava. Tato technologie by řidiči umožňovala volit mezi provozováním motoru na zemní plyn s nízkým stupněm obsahu RNG nebo vysoce kvalitní směsí RNG a obnovitelného vodíku (RH2), který by mohl být také uložen v nádrži.
Rezaei uvedl, že v USA existuje velká produkce bioplynu z organického odpadu v komunálních i zemědělských oblastech, ale z důvodu vysokých nákladů jen málo stanic přeměňuje bioplyn na palivo použitelné pro vozidla.
Také regiony vzdálené od vnitrostátních nebo mezistátních plynovodů nemusí považovat produkci RNG za atraktivní, tvrdí Rezaei, což je další „překážka“ v přeměně bioplynu na RNG. Stanice s RH2, které poblíž nemají potrubí na zemní plyn, nemohou vtláčet svůj produkt do potrubní sítě, a obohacovat tak zemní plyn.
Výzkum je podpořen grantem 550 000 USD (468 000 EUR) od Národní vědecké nadace. Rezaei pracuje na projektu s Dr. Carlosem Wexlerem z University of Missouri-Columbia, profesorem fyziky; Dr. Peterem Pfeiferem , emeritním profesorem fyziky, a Brettem Marlandem, vedoucím pracovníkem v oblasti licencí a rozvoje podnikání.
Zdroj: BioEnergy Insight, 1. dubna 2021