Pilotní projekt transformuje sevillské hořké pomeranče na bioplyn
Ikonické sevillské pomeranče se v rámci nové iniciativy transformují na bioplyn.
Emasesa, veřejná vodárenská společnost, provozuje na své čistírně odpadních vod (ČOV) pilotní projekt na výrobu čisté energie z hořkých pomerančů, kterými je město známé.
V současné době je v ulicích Sevilly asi 50 000 pomerančovníků a prognóza letošní sklizně pomerančů je 5,7 milionu kilogramů, což odpovídá zvýšení výnosu o 37,5% ve srovnání s předchozí sezónou. Část pomerančů se vyváží do Velké Británie za účelem výroby marmelády, ale většina je nakonec zbytečná.
Město každý rok utratí miliony za likvidaci pomerančů poté, co spadnou do ulic. Využití pomerančů, které musí být odstraněny z veřejných komunikací, je příkladem oběhového hospodářství a závazku ke zmírnění změny klimatu v oblasti zásobování vodou a sanitace.
V tomto pilotním projektu bude extrahována šťáva z pomerančů za účelem výroby bioplynu pro ČOV Copero de Emasesa. S 1 000 kilogramy pomerančů lze generovat ekvivalentní energii, kterou spotřebuje pět domů za jeden den.
Slupky, které nelze použít k výrobě energie, se přemění na kompost, který se znovu použije na polích obklopujících Sevillu.
Zdroj: BioEnergy Insight, 25.března 2021